Wniosek o podział majątku wspólnego

Jesteście po rozwodzie lub macie orzeczoną przez sąd rozdzielność majątkową i chcielibyście podzielić majątek ale nie możecie dojść do porozumienia? W takim przypadku konieczne będzie złożenie do właściwego sądu wniosku o podział majątku wspólnego.

Podział majątku – właściwy sąd

Prawdopodobnie pierwszym pytaniem, które sobie zadasz chcąc przygotować wniosek o podział majątku wspólnego będzie – do którego sądu mam złożyć ten wniosek, który sąd będzie właściwy przy podziale majątku wspólnego?

Mówiąc o właściwości sądu możemy mieć na myśli albo właściwość rzeczową albo właściwość miejscową. Właściwość rzeczowa to określenie, który z sądów różnego rzędu zajmuje się rozpoznawaniem różnego rodzaju spraw. Większość spraw w I instancji rozpoznają sądy rejonowe, jednak część spraw (w tym np. sprawy rozwodowe) należą do właściwości sądów okręgowych. Natomiast sprawy o podział majątku wspólnego w I instancji rozpoznają sądy rejonowe i to do właściwego miejscowo sądu rejonowego należy złożyć wniosek. Zgodnie z art. 566 Kodeksu postępowania cywilnego „W sprawie o podział majątku wspólnego po ustaniu wspólności majątkowej między małżonkami właściwy jest sąd miejsca położenia majątku, a jeżeli wspólność ustała przez śmierć jednego z małżonków – sąd spadku.” Zapewne bardzo często będziemy mieli do czynienia z sytuacją w której składniki majątku będą położone w obszarach właściwości różnych sądów – np. gdy małżonkowie są właścicielami mieszkania w Warszawie i domku letniskowego na Mazurach. W takiej sytuacji właściwy będzie każdy z tych sądów i to od wnioskodawcy będzie zależało do którego sądu złoży wniosek. W praktyce będzie to jednak najczęściej sąd właściwy ze względu na miejsce zamieszkania wnioskodawcy, ponieważ trudno się spodziewać aby ktoś chciał prowadzić sprawę sądową na drugim końcu Polski. Należy jednak pamiętać, że to wnioskodawca dokonuje wyboru właściwego sądu i dlatego może warto samemu złożyć wniosek a nie czekać aż zrobi to były małżonek i wybierze np. sąd bliżej jego obecnego miejsca zamieszkania.

Podział majątku – opłata sądowa od wniosku

Zgodnie z zasadą, że nie ma nic za darmo, także w przypadku złożenia do sądu wniosku o podział majątku wspólnego trzeba uiścić właściwą opłatę sądową. Oczywiście istnieje możliwość złożenia wniosku o zwolnienie od kosztów sądowych, jednak dotyczy to tylko takich sytuacji gdy strona wykaże, że nie jest w stanie ponieść tych kosztów bez uszczerbku utrzymania koniecznego dla siebie i rodziny lub ich poniesienie narazi ją na taki uszczerbek. Dlatego też w zdecydowanej większości przypadków trzeba się przygotować na konieczność uiszczenia opłaty w wysokości 1.000 zł bez względu na to jaka jest wartość majątku podlegającego podziałowi. Jeżeli jednak wniosek zawiera zgodny projekt podziału majątku to wtedy opłata wynosi 300 zł.

Co powinien zawierać wniosek o podział majątku wspólnego

Wniosek składany do sądu musi spełniać pewne formalne wymagania aby na jego podstawie mogło zostać wszczęte postępowanie o podział majątku wspólnego. Sprawa o podział majątku wspólnego rozpoznawana jest w trybie nieprocesowym w związku z czym stronami postępowania nie są powód i pozwany a wnioskodawca i uczestnik a pismem inicjującym postępowanie nie jest pozew a wniosek, jednak można stwierdzić, że co do zasady wniosek o podział majątku wspólnego musi spełniać wymogi przewidziane dla pozwu (art. 187 k.p.c.) oraz pisma procesowego (art. 126 i n. k.p.c.). Dlatego też wniosek powinien zawierać:

  1. oznaczenie sądu, do którego jest skierowane;
  2. imiona i nazwiska oraz adresy zamieszkania stron (wnioskodawcy i uczestnika), ich przedstawicieli ustawowych i pełnomocników;
  3. numer Powszechnego Elektronicznego Systemu Ewidencji Ludności (PESEL) wnioskodawcy będącego osobą fizyczną, jeżeli jest on obowiązany do jego posiadania lub posiada go nie mając takiego obowiązku;
  4. wartość przedmiotu sporu;
  5. oznaczenie rodzaju pisma;
  6. dokładnie określone żądanie;
  7. osnowę wniosku lub oświadczenia;
  8. wskazanie faktów, na których wnioskodawca opiera swoje żądanie, a w miarę potrzeby uzasadniających również właściwość sądu oraz wskazanie dowodu na wykazanie każdego z tych faktów;
  9. informację, czy strony podjęły próbę mediacji lub innego pozasądowego sposobu rozwiązania sporu, a w przypadku gdy takich prób nie podjęto, wyjaśnienie przyczyn ich niepodjęcia;
  10. podpis strony albo jej przedstawiciela ustawowego lub pełnomocnika;
  11. wymienienie załączników.

Należy też pamiętać o złożeniu odpisu wniosku z załącznikami dla każdego z uczestników. W sytuacji gdyby sąd uznał, iż występują braki formalne lub fiskalne (brak lub nieprawidłowa opłata) wniosku, wtedy wnioskodawca zostanie wezwany do uzupełnienia braków w wyznaczonym terminie.

Po złożeniu wniosku musicie się uzbroić w cierpliwość, ponieważ przynajmniej w większych miastach w sądach jest tak dużo spraw, że czasami czeka się co najmniej kilka miesięcy na doręczenie wniosku drugiej stronie nie wspominając o oczekiwaniu na wyznaczenie pierwszego terminu rozprawy. Jeżeli chcesz złożyć do sądu wniosek o podział majątku wspólnego i potrzebujesz pomocy profesjonalnego pełnomocnika to zapraszam do kontaktu.

Dodaj komentarz